icon-menu
Menu
icon-user.png

Vi vinder priser

Vores elever er ivrige deltagere i forskellige konkurrencer og talentforløb og vinder ofte priser.

Se et udpluk af de mange flotte resultater her:

2019

Unge Forskere - fem projekter går videre til finalen

Fra 2. BT

Bertram Madsen, Thomas Brene Jepsen med projektet: NOPASS omkring løsninger på usikre passwords.

Mads Poulsen med projektet: På sporet af evigt liv, der undersøger mulighederne for at sinke eller forhindre aldring.

Lasse Slipsager med projektet: Liquid Fluoride Thorium Reactor, der undersøger om brugen af thorium i reaktorer er en bedre og sikrere energikilde end uran.

Sebastian Rasmussen med projektet: META, omkring undersøgelse af genterapi som kur mod Alzheimers.


Fra 5. BT 

Emilie Munk med projektet: Stamcellebehandling af cystisk fibrose i pancreas.


Masseeksperimentet 2018

8. v finder en helt ny art af mælkesyrebakterier i forbindelse med Masseeksperimentet 2018 "Jagten på de gode bakterier".

 

2018

Projekt Forskerspirer

Emilie Munk fra 5. BT går til finalen med deltagelse af i alt 107 elever.


Unge Forskere senior

Mathilde fra 5. BT vinder 2. præmie i Life Science


Unge Forskere junior

Sebastian, Mads og Albert fra 1. BT vinder 2. præmie i Technology

Sif, Mille og Ida fra 1. BT får præmie i Novozymes Challenge

Karl fra 3. a vinder 2. præmie i Min vildeste idé (for 0. - 3. klasse)


BYSCC

Sigrid Kristensen, student fra BK, vinder en 2. plads i BYSCC i Bejing (hun vandt adgang til konkurrencen ved Unge Forskere 2017). Hendes projekt modtager samtidig en innovationspris.


2017

Biologi Olympiaden

Emilie Munk fra 3. BT går, som kun den anden 1. g elev nogensinde, i den danske finale.


Kort Dage - Geografikonkurrencen for gymnasier

2 grupper fra 2.a vandt 2. og 3. plads. Sarah, Isabella, Casper, Jacob, Faruk og Tess

 

Novo Nordisk fondens gymnasielærerpris
50.000 kr. til Biotek lærer Mårten Flø Jørgensen og 200.000 kr. til skolen

 

Unge forskere senior - 3 vindere

  • Emil Lenzing 1. præmie i Life Science
  • Louise Kjøller Olsen2. præmie I Life Science
  • Sigrid Kristensen 4. præmie i Life Science

 Unge forskere junior 2 vindere i kategorien ”boblere”

  • Anna Schäfer, Clara Rasmussen Lolck og Ida Sofie Goldschmidt fra 2. biotek
  • Emil Bremer Holgersen, Lærke Tang Münsberg og Danyu Shen fra 2. biotek

Det internationale fysik og teknologiprojekt Brainport i Eindhoven

2 elever deltager i projektet, der har i alt 40 deltagere

 

Konkurrence om videnskabsjournalistik

10 elever deltager

 

Science Talent Forskere

4 elever fra 5BT/3g deltager

 

ATU - Akademiet for Talentfulde Unge

Erik Bak, Isak Sidenius, Juliane Engberg, Karoline Gråskov, Peter Hulgaard, Rasmus Follin dimitterer

 

2016

Unge Forskere: Årets underviser på ungdomsuddannelse 2016

10.000 kr. til Biotek lærer Kirsten Thøgersen

Motivation:  ”Prisen går til en lærer, der i en årrække har præsteret at sende højt kvalificerede og iderige projekter ind. Det er ofte et skulderklap og den lille opfordring ofte fra en dedikeret underviser, der gør forskellen i forhold til at give eleverne den selvtillid, der skal til for at de sender projekter ind til unge forskere. Det håber vi fortsat du vil gøre, Kirsten Thøgersen, fra Bagsværd Kostskole og Gymnasium. ”

Unge forskere senior

5 elever deltager - 1 vinder

Maja Louise Hansen vandt med sit projekt om Malaria følgende 3 priser:

  • 2. Præmie Life Science / Senior, kr. 10.000
  • SIYSS uddelt af UNF – rejselegat: deltagelse i Nobelprisuddelingen og festen i Stockholm  dec 2016
  • Lundbeck fondens formidlingspris: rejselegat til en hovedstad, alt betalt inkl. museumsbesøg

Unge forskere junior

19 elever i finalen (7 projekter), 2 vindere

  • Peter Nonbo Messerschmidt, Sebastian Schack-Lindhardt og Jacob Weel Rosbo 2 BT Novozymes Challenge for grundskoleelever
  • Emilie Munk, Esther Holst Øksnebjerg og Lukas Birch Søgaard, vinder 4. Præmie Physical Science /

Forskerspirer

5 elever fra 2.g deltager i projekt ”forskerspirer”

 

Brainport projekt i Eindhoven

1 elev deltager i projektet for 40 elever fra hele verden

 

iGEM (international Genetically Engineered Machine competition)

Sigrid Kristensen var med til at vinde guld sammen med studerende fra DTU i den internationale konkurrence i syntetisk biologi for studerende

 

BK bliver certificeret i Science og Talent

som et ud af 17 gymnasier

 

Science Talent Forskere

3 deltagere fra 5. BT/3. g deltager

 

Science Talenter Masterclass

4 elever er med fra 2014-2016

 

Akademiet for Talentfulde Unge

Victor Kyllesbech, Frederikke Hjort, Nicolai Riisbjerg og Tobias Bang Jensen dimitterer

 

Geografikonkurrencen Kortdage

4 elever vinder 3. præmie

 

Drughunterdysten

2 elever fra 5 BT deltager

 

Nordisk Matematik konkurrence

1. BT er i semifinalen

 

2015

Bio OL

2 elever i semifinalen

 

Det Internationale finale i BIO OL

En elev vinder bronze og bliver bedst placerede danske elev

 

Etikdysten

2. g/4. BT vinder konkurrencen

 

iGEM – konkurrence for DTU studerende i Boston 2015

3 elever fra hhv. 4BT og 3 BT vinder guld

 

Unge forskere senior

3 elever i finalen

 

Nordisk Matematik i Trondhjem

2. BT vinder semifinalen

 

Science Cup

4 BT er i finalen

 

ATU – Akademiet for Talentfulde Unge

Agnete Granau, Lukas Amtoft, Mikkel Markussen, Nadya Dar, Marat Yasova dimitterer

2014

Hempel DTU prisen 2014

BK vinder prisen på 100.000 kr. for sin indsats på det naturvidenskabelige område

 

Science Cup

2. g/4. BT i regionalfinalen

 

Biologi OL 2014

En af 1. g/BT-eleverne går hele vejen til finalen - noget der aldrig tidligere var sket for en 1. g elev

 

Unge forskere senior

4 elever i finalen

 

Unge forskere junior

30 elever i semifinalen og 9 i finalen – 2 vindergrupper:

  • Erik Bak, Nicolaj Linde, Kasper Alsted vandt 2. præmie i Physical Science
  • Helena Mladenovski, Oliver Reith Sørensen, Mathilde Bagger, vandt en ”Bobler” præmie

2. BT afgangsprøve

20 elever fik karakteren 12, og de sidste 4 elever fik 10

 

Jagten på den vilde bakterie

2. BT/9. klasse får 3. plads

 

2013

Unge forskere junior

Elever i semifinalen og i finalen – 1 vindergruppe:

Helena-Celine Arøe Stevels , Nicolai Risbjerg Jørgensen og Simon Stuhr vandt 2. Præmie i Physical Science

 

Unge forskere senior

5 elever i finalen

 

Nordisk Matematik OL

En elev i finalen

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies. Vil du vide mere om vores cookies, og hvordan du sletter dem, klik her.