icon-menu
Menu
icon-user.png

kort om bk gymnasium

  • 96 procent stigning i elevtal fra 2003 til 2021, fra 120 til 235 elever
  • Karaktersnit vokset med over 1,6 fra 2012 til 2021; på landsplan 0,7
  • Positiv løfteevne fra 2012 til nu, 4. plads i Danmark i 2020
  • Kostelevtal steget med 85 procent fra 2004 til i dag, fra 27 til 50 elever
  • Højeste digitale niveau på alment gymnasium i Danmark
  • Elever og lærere vinder priser og anerkendelse til skolen. 


Elevtal i gymnasiet

elevtal stx BK og landsplan 2012 - 2021



Eksamen i gymnasiet


karaktergennemsnit stx bk og hele landet


Løfteevne i gymnasiet

Karakterer og socioøkonomisk reference

Den socioøkonomiske reference er en modelberegning, der viser institutionens forventede karakter, når der er taget højde for elevernes baggrund (set i forhold til elever på landsplan).

Eksamensresultat - socioøkonomisk reference 2012 - 2021



Digitalt i gymnasiet


Som en anerkendelse af BKs arbejde med elevernes digitale kompetencer, imødekom Undervisningsministeriet i november 2018 BKs ansøgning om at etablere en digital studieretning i gymnasiet.

Dette er det højeste niveau for digital uddannelse på et alment gymnasium i Danmark.





Det vi også kan i gymnasiet

2022

  • Sarah Svaneberg, 5. BT, Benjamin Olander Rasmussen, 5. BT og Alexander Lykinych Schødt, 4. BT, deltager i vinderseminaret for Georg Mohr
  • Thor Eriksen fra 3. BT, August Gunnar Meldgaard Andersen fra 4. DT og Bertram Madsen fra 5. BT er blandt årets vindere af Dansk Datalogi-Dyst og deltager i vinderseminarer med mulighed for at blive udtaget til de internationale programmeringskonkurrencer 

2021

  • Benjamin Olander Rasmussen fra 5. BT vinder 3. plads ved den danske finale i Fysikolympiaden
  • Ministeriet for Børn og Undervisning forlænger godkendelsen af BKs lokale studieretning Kommunikation/IT A og Programmering B, Kommunikation/IT og Design B med yderligere fem år
  • Alexander, Nikolaj og Christian fra 3. BT vinder bronze i EM i science 
  • Clara Tejs Rohde fra 1. b får sit digt optaget i udgivelsen af de bedste bidrag fra skrivekonkurrencen Unge Ord fra 2020 
  • Alexander Lukinych Schødt fra 3. BT og Benjamin Olander Rasmussen fra 4. BT er blandt årets deltagere ved vinderseminaret for Georg Mohr

2020

  • Marie Lundager Sørensen fra 3. c har vundet finalen i Projekt Forskerspirer med projektet "Neuromarketing og klimabevidsthed"
  • Clara Rasmussen Lolck fra 5. BT og Thor Vejen Eriksen er blandt de 25 vindere af Dansk Datalogi Dyst 2020
  • Malue Hjorth Sørensen fra 2. c har vundet titlen som Danmarks bedste retorikelev
  • Lærke Rosenstand Schousboe fra 5. BT har vundet sponsorpræmien IUG Engineering Challenge ved Unge Forskere med projektet Biosensor til detektion af forurenet drikkevand
  • Sebastian Lohmann Rasmussen vinder 3. præmie (rejsepræmie ISEF) i Life Science med projektet Fedtstoffer i blodet som biomarkører til Alzheimers
  • Tobias Spliid Hansen, 5. BT, er en af fire vindere af den danske Biologiolympiade.
  • Benjamin Olander Rasmussen, Thomas Brene Jepsen og Mathias Grand vinder DM i Science og kvalificerer sig til den europæiske finale, EUSO 2020, i Tjekkiet.
  • Ved Georg Mohr er Benjamin Olander Rasmussen og Ida Sofie Goldschmidt med i vindergruppen og er på vinderseminar i Sorø.
  • Ida Sofie Goldschmidt går videre til den europæiske matematikolympiade for piger.

2019

  • CEPOS' rangliste over undervisningseffekt placerer BKs Gymnasium på en delt tredjeplads for skoleåret 2018.
  • Bertram Madsen og Thomas Brene Jepsen fra 2. BT vinder 1. præmie i Technology ved Unge Forskere.
  • Fem af BKs projekter går til finalen i Unge Forskere: Bertram og Thomas, 2. BT, med projektet: NOPASS, Mads, 2. BT med projektet: På sporet af evigt liv, Lasse, 2. BT med projektet: Liquid Fluoride Thorium Reactor, Sebastian, 2. BT, med projektet: META, Emilie, 5. BT, med projektet: Stamcellebehandling af cystisk fibrose i pancreas.

2018

  • Undervisningsministeriet godkender BKs lokale studieretning: Kommunikation/IT A og Programmering B, Kommunikation/IT og Design B. 
  • Emilie Munk fra 5. BT går til finalen i Projekt Forskerspirer med deltagelse af i alt 107 elever.
  • Mathilde fra 5. Biotek vinder 2. præmie i Life Science ved Unge Forskere Senior.
  • Sigrid Kristensen, som blev student fra BK i sommer, vinder en 2. plads i konkurrence BYSCC i Beijing (hun vandt adgang til konkurrence ved Unge Forskere i 2017). Hendes projekt modtager samtidig en innovationspris.
  • Ved Torun Model UN (TOMUN) i Polen vinder Christian Ivert Andersen fra 4.GL prisen for 'Best Delegate' i sin komité.
  • Williahm Alex De La Plaza 2a vinder 2. præmie i Landsfinalen i iL competition, oversættelse fra Spansk til dansk.

2017

  • Mårten Flø Jørgensen vinder Novo Nordisk Fondens gymnasielærerpris på 250.000 kr. som bedste Scienceunderviser øst for Storebælt.
  • Emilie Munk (3.BT) går, som kun den anden 1.g elev nogensinde, i den danske finale i Biologi Olympiaden.
  • Mathilde Bagger og Peter Huldgaard (4.BT) udvælges som to ud af kun 40 elever globalt til at deltage i Brainport -                                  en stor teknologi workshop i Eindhoven, Holland.
  • BK har seks projekter i finalen i den nationale Sciencekonkurrence Unge Forskere Senior ud af 50 projekter på landsplan.
  • Sigrid Isabella Pilgaard Kristensen vinder 4. pris i Unge Forskere Senior med et projektet Red Bull's effekt på kroppen.   
    Ud over en pengepræmie på 5.000 kr. får Sigrid en tur til Beijing Youth Science Creation Competition.  
  • Emil Lenzing (5.BT) vinder 1. prisen i Life Science kategorien i Unge Forskere Senior med projektet non invasiv kræftdiagnostik. Ud over en pengepræmie på 15.000 kr. vinder Emil også en rejsepræmie til Intel ISEF VM i Science i Pittsburg., USA
  • Louise Kjøller Olsen (5. BT) vinder en samlet 2. plads i den nationale talentkonkurrence CASTIC i Hongkong.
  • Louise Kjøller Olsen (5. BT) vinder 2. præmie i Unge Forskere Senior med sit projekt om Zika virus og microencephali. Udover en pengepræmie på 10.000 kr. vinder Louise en rejse til den nationale talentkonkurrence CASTIC i Hongkong.

2016

  • Kirsten Thøgersen kåres som årets underviser på ungdomsuddannelse.
  • Nicolai Risbjerg Jørgensen (5. BT) deltager som en ud af 40 fra hele verden i "Brainport" projekt i Eindhoven.
  • Sigrid Isabella Pilgaard Kristensen (5. BT) vinder sammen med 16 DTU-studerende guld og nomineres for bedste poster og hardware i den store internationale konkurrence iGem ved MIT i Boston.
  • Marcus Medom Ryding vinder bronze ved internationalt Biologiolympiade i Vietnam.
  • Marcus Medom Ryding fra 5. BT vinder den danske Biologiolympiade og skal repræsentere Danmark i den Internationale Biologiolympiade.
  • Maja Louise Hansen fra 5. BT vinder 2. præmie Life Science: Malaria, SIYISS rejselegat med deltagelse i Nobelprisuddelingen, samt Lundbeck fondens formidlingspris: rejelegat til hovedstad.

2015

  • 4. BT vinder etikdysten om stamceller 2014/2015.
  • Suzan Star Jabary fra 3. c arrangerer og taler i foråret 2014 ved en demonstration vendt mod Irak, der i nye love tillader ægteskaber helt ned til 9 års alderen.

2014

  • Marcus Medom Ryding fra Bagsværd Kostskole og Gymnasium sikrer sig som den første 1. g'er nogensinde en plads i finalen i Biologi Olympiaden 2014 hvor 2386 gymnasieelever fra hele landet deltog. Han kom hjem med en flot bronzemedalje.
  • BK modtager Hempel-DTU prisen på 100.000 kr. for det gymnasium, der havde gjort mest for at udvikle naturvidenskab øst for Storebælt.

2013

  • Adelina Yasova, Emilie Fraisse, Julie Frølich, Thomas Søren Henny og Mathias Rølle Graversen dimitterer fra ATU (akademiet for talentfulde unge).

2012

  • Kimberly Petersen vinder Juvenes Translatores i tysk.